fbpx

Rande vs. Pandemie aneb Láska za časů corony

Krušné časy přinášejí osamocené chvíle, dny a týdny, jen vy a vaše ruka. Ke komu se přitulit, když jeden nemá doma ani tu němou tvář? Kde splašit trpělivou vrbu, konejšivou náruč, přívětivý klín? Zatím co jiné byznysy stagnují či odumírají, seznamky zažívají všude maxi boom, exponenciálně až o 12% nových tváří denně. V posledních deseti letech už zdaleka nejde jen o portál, kde sehnat rychlovku na jednu noc. Celosvětové domácí vězení vystřelilo jejich důležitost mezi top příčky společně s potravinami a léky. I zarytým single romantikům toužícím najít celoživotní lásku nezbývá než vytvořit si profil. Jak se ale nespálit, najít spřízněnou duši a přitom se neutopit v moři chatů? Jaké jsou nejčastější „not to do“?

Časy, kdy seznamky patřily sex maniakům, úchylákům a lůzrům dávno minuly. Nejsou ani doménou středního věku. Dnes jde o spektrum začínající u teenagerů (v USA až třetina), pokračuje k vysokoškolákům, přes úspěšné manažery, až po matky dvou a více dětí. Celkově tu mluvíme až o 1/3 všech seznámení. Technologie ze seznamování udělaly hru, při které není třeba udělat ani krok. Paradoxně naprosté omezení v souvislosti s karanténou slouží jako skvěle fungující icebreaker. Už není třeba dlouze sumírovat varianty conectů. Stačí jednoduše nadhodit: jak funguješ v týhle šílený době?

Začátky by šly, to ano. Ale přibrzděme. Vysvětleme si pro ty, kdo do toho jdou prvně, jak to celé funguje. Ve zkratce po vytvoření profilu rovnou na stránkách nebo přes facebook si pomocí filtrů vyberete, koho byste tak asi chtěli. Probíhá „matching“ a vy čekáte na lajky, pokud od některých „matchů“ přijdou, abyste se mohli dál ptát. Zatím se nic neplatí, ale pokud se vám někdo líbí a nedostanete lajk, přijde na řadu cálování. Takže lajk ještě nemusí znamenat, že se dotyčné/mu líbíte, ale třeba  jen nechce platit a s někým si početovat. Tak, to bylo ve zkratce a teď pěkně po pořádku, trošku podrobněji.

Nejdřív tu máme věc nejzapeklitější – profil a s ním spojených několik pravidel:

First catch

Jakou zvolíte návnadu, taková rybka zabere. Jinými slovy, rozevlátá fotka s drinkem nebo v sexy topu a našpulenými rty k vám nepřiláká zasněný romantický protějšek. Seriózní nudná v obleku nebo neučesaná u záhonu ředkví zaručeně neosloví svobodomyslnou dobrodružnou duši. Je úplně jedno, jestli takoví ve skutečnosti nejste a prostě jste jen vybrali tu nejobyčejnější či naopak nejvíc profi, co jste zrovna měli po ruce, a zvolili jste tak, jelikož věříte, že tak k sobě přilákáte osobu, které nezáleží jen na vzhledu, která chce bádat, hledat, rozkrývat… Řeknu to prostě: ani omylem. Myslíte si o sobě, že vám na vzhledu zas až tak nezáleží? Nebo upřednostňujete přirozený vzhled? Kecy. Každý na seznamce bez výjimky jako první filtr použije právě profilovou fotografii. Takže „there goes“ vaše umouněná s ředkvemi a nuda v kravatě vedle pohodově vyhlížejících týpků v kloboučku nebo tajemné krásce ve slunečních brýlích a větrem ve vlasech… Pánem jsou tu oči a čas. První selekce je tudíž velmi rychlá a krutá, protože třídí z velkého množství respondentů. Dle statistik zhruba z několika desítek, někdy i stovek. Je třeba databázi nepodceňovat. Skutečně se touto metodou seznamuje stále více párů. V roce 2000 šlo o necelá 3 %, ovšem koncem minulého nám to vyšplhalo na více než 20%. A co teprve teď, že? Nejde tedy o seznamování lůzrů ani o zahnání osamělosti na jeden večer. Kdepak. Na seznamkách dnes většina zaregistrovaných hledá partnery pro život. Takže reakce obdržíte a ne málo. Tím se dostáváme ke zmiňovanému času. Většinou se jedná o pracující osoby nebo rodiče, kteří nemají na vysedávání a chatování celý den. Nebudou rozhodně zjišťovat, jestli se za nicneříkajícím kravaťákem nebo přemazlenou blondýnou skrývá něco víc a prostě jen překliknou na další sloupec tváří, pokud ovšem netouží po nicneříkajícím kravaťákovi, že. Zvolte tedy svou profilovou fotku pečlivě a pravdivě. Dejte si záležet, aby vysílala to, co hledáte vy sami. Dneska už to všichni zvládneme u okna s mobilem, takže nechci slyšet výmluvy. A s kouskem té postavy, aby potom neproběhlo nepříjemné špekaté překvapení.

Second catch

Druhým nejdůležitějším milníkem je „něco o sobě“. Málokoho při tzv. druhé filtraci zajímá, jestli máte rádi zvířátka, sport, jste manažer něčeho, jaký doma hrdě vystavujete diplom, či vaše nejnovější katastrofy a úspěchy. Nebojte se, to všechno ano, ale až poději. Zde platí: méně je více. Kvalita vs. kvantita. Potřebujete oslovit, povstat z davu, a to na první dobrou. Z reálných chatů:

„Jsem čerstvě rozvedená, ambiciózní mamka dvou kamarádských dětí, ráda sportuji a večer se často stulím nad dobrou knihou.“

NE! Aneb jak to vidí lovec: Čerstvě rozvedená = rozvedená už dlouho. Ambiciózní = workoholička. Bude se chtít poměřovat. Kamarádské děti = někomu je představuje často a evidentně není v seznamování úspěšná. Ráda sportuji = jelikož nejmenovala konkrétní sport, nebude to až tak horké. Když pominu všechna ostatní negativa, znáte někoho, kdo rád čte špatné knihy?

„Jsem takový obyčejný kluk, který má rád srandu, grilovačky a motorky…“

NE! Lovkyně si to shrne: obyčejný kluk = no když už to napíše i sem, tak obyčejný fakt bude. Má rád srandu = nebude mě brát vážně. Grilovačka = chce žrát, chlastat a válet si šunky. Motorky = první místo motorka a až pak já. Neboli si přejete toto: partnerka by vás měla bavit, naložit maso a pak se koukat, jak mizíte za obzorem… Než se to ugriluje, samozřejmě.

„Ráda poznávám svět a domů si odnáším kromě zážitků hlavně recepty a koření, se kterými čaruji v kuchyni. Jsem vášnivý chilližrout, ale své hosty netýrám.“

ANO! Rybka už se třese na háčku: poznává svět = nejde jí jen o utrácení za dovču u pláže. Čaruje v kuchyni = jelikož není tlustá jak bečka evidentně i dost sportuje. Vášnivý chilližrout = sbíhají se mi sliny, chci jí vidět vařit, chci jíst její jídlo. Hosty netýrám = mmmm, umí být i pokorná.

„Jsem hedonista, mám rád vysoké podpatky a zpěv ve sprše.“

ANO! Tak tady rozhodně okamžitě vím, na čem jsem. Hedonista = uvedl to jako první, takže požitkář za každých okolností. Jelikož jako druhé má vysoké podpatky = bude to pěkný prase. Jenže to vyvážil tím zpěvem ve sprše = beznadějně romantické prase.

Mám na 5+1?

Jde tedy o to jasně a zajímavě vyjádřit svou podstatu, svůj názor nebo alespoň své zájmy. Je tu ale ještě jedna důležitá věc a to je být nohama na zemi. Přirovnám to třeba ke kupování bytu. Spočítám si, kolik můžu platit hypotéku a omrknu aktuální ceny realit. Nemá smysl hledat 100m2 poblíž centra za dvě mega,… Stejně se pokuste uvažovat, až budete volit cross neboli filtr či match pro hledání protějšků. Nic ve zlém, nechci tu podrážet sebevědomí, jen například když hledáte muže/ženu okolo 40ti, bez dětí, protože už máte své dvě, pravděpodobnost, že děti nechtějí a přitom by eventuálně měli rádi ty vaše je velice nízká. Nebo když si vezmeme třeba tady našeho hedonistu, asi nepůjde o týpka, který vám chce u večeře pouze ukázat svou sbírku motýlů… Přesně z toho důvodu o sobě napsal, to co napsal, aby bylo všechno jasné a nezpůsobil nechtěně fraktury srdíček očekávajících procházky podél potůčku s letmým polibkem na rozloučenou řekněme osmém rande.

Kláda v profilu? Ne. Raději knihu.

Jedno jediné slovo či přirovnání oddělí zrno od plev a ušetří čas oběma stranám. To mě přivádí k seznámení mých přátel Zuzky a Jáchyma, nyní manželů, které proběhlo přes seznamku trochu jiného charakteru, než o kterém se tu bavíme, a to sex.cz. Hledali sice stálého partnera, ale tahle seznamka má přes dva miliony uživatelů a s počtem samozřejmě stoupá i procento úspěšného matchingu. Zuzka si vytvořila profil a přišlo jí během odpoledne asi 450 žádostí. Jak je vytřídila? Prý jednoduše. Vyřadila všechny, které měly v profilovce penis. Zbylo asi 24, ty lajkla a čekala, co přijde. Jáchym napsal 5 slov: „Je imperativní, abychom se potkali.“

Kláda v profilu? Ne. Raději knihu.

Akce a reakce

Takže máme profil, máme filtry, máme matche. Co dál? Je tu možnost, že profil není autentický, nebo že ho autor smolil kdovíjak dlouho. Proto přichází tzv. kontrolní otázka. Nejlepší je zvolit jednoduchý, ale ne úplně obyčejný dotaz týkající se aktuální situace, např. „Jak zvládáš domácí vězení?“, nebo „Díky za lajk, odkud mi píšeš?“ Jde o to dozvědět se něco víc, samozřejmě, dále získat aktuální pocit – reakci nepřipravenou, a také nepomáhat s nahozením extra zajímavé udičky, na kterou by stačilo odepsat jednoduše a nebýt kreativní. Zase si ukážeme jak to někde vypadalo v reálu:

„Jak se máš?“ „Jde to.“ Aneb na blbou otázku blbá odpověď = ztráta času.

„Co zrovna děláš?“ „Odepisuji ti.“ Na nic moc otázku pokud možno vtipná odpověď = tazatel je vyzván, aby do toho dal víc a nebo zvolil jednodušší match.

„Jak zvládáš izolaci?“ „Pomáhá mi kocour a víno.“ Zpětná nahrávka zhruba na stejném levelu = nejvíce pravděpodobný matching, pokud byli oba stejně upřímní. Je možné se rozjet, ale je důležité si hlídat svou autenticitu a nedat se zatáhnout někam, kde už necítím půdu pod nohama.

„Při čem jsem tě přistihl/a?“ „Brousím si zoubky.“ Tak tady je jasný smeč na lehce vyzývavý dotaz = pozvánka k divoké hře.

Držte si klobouky, jedeme z kopce!

Kdo za to stojí

Je důležité sledovat prodlevu odpovědí. V době chytrých telefonů a všudypřítomného internetu prakticky neexistuje možnost, že by někdo, kdo je na seznamce „nestíhal odpovědět na první reakci“, natož někomu, koho lajknul, déle, než několik hodin. Prodlení znamená dvě věci: buď jen sbírá lajky a chatuje s příliš mnoha zájemci, nebo se dělá zbytečně důležitým, neboli nevěří ve vlastní hodnotu. Oboje jednoznačně NE a vy neztrácejte energii a zkuste to jinde.

První rande: Co chce ona a co on

Našli jste svůj match nebo víc než jeden a na řadě je první setkání. Teď už jen stačí pokračovat jako doposud. Just be yourself! Od dotazovaných mužů jsem zjistila, že neuvěřitelných 95% žen se s nimi vyspí na prvním, maximálně druhém rande. A to včetně zdrženlivek. Předpokládejme, že ne všech 95% je v současné době bez partnera, nebo s partnerem nevyhovujícím a touží po nezávazném, bezpečném sexu, případně sexu s večeří. Proč to tedy dělají i ty ostatní? Dle psychologů a vztahových koučů si ženy chtějí zajímavého muže, kterého konečně našly udržet. Zpečetit nový vztah. Dámy, nic takového nefunguje. Neukazujte hned všechny své plody moře, pokud se na to opravdu necítíte. Dezert je fajn vychutnat i po lžičkách, ne ho jen schlamstnout najednou. Stejně ho chce nakonec každý sežrat celý:-), tak netřeba věci uspěchat.

Stejná pravidla platí i pro pány, muže, kluky, prostě naše skvělé machos. Jestli se cítíte dobře v baru nebo hospodě, nezvěte dívku do čajovny. Pokud vám jde hlavně o fyzično, nemá smysl probírat děti a dovolenou. Kytku nebo večeři, natož vlastnoručně uvařenou oceníme každá. Jak jste sami sebe v profilu identifikovali na počátku a co jste psali dál, to sedí teď naproti vám. Match brings the catch. Takže „no show just go on!“, však se to nějak vyvrbí :-).

Cubistick

Cubistick je první umělecká erotická pomůcka, vycházející z ladných kubistických tvarů, jenž dotvoří váš prostor a který nemusíte schovávat ve svém nočním stolku.

Sex ve filmu: Kvalitní kousky s inspirací
5 nejprovokativnějších umělců přelomu 19. – 20. století